Gimdyvių padėjėjos: paremkite mus Lietuvoje

Prieraišiosios tėvystės centras ir portalas aukok.lt kviečia jus prisidėti prie projekto, skirto Lietuvoje pristatyti gimdyvių padėjėjų (toliau - GP, angl. doula) veiklai ir sukurti jų paslaugoms. Nors GP jau keli dešimtmečiai veikia visame pasaulyje, o pastaruoju metu populiarėja ir mūsų kaimyninėse šalyse, Lietuvoje GP dar beveik nežinomos. Vis dėlto Lietuvos moterys tokios paslaugos jau ieško.

Be savo vyro, į gimdymą moteris neretai kviečia jai artimą kitą moterį – seserį, draugę, bičiulę. „Norėčiau, kad tu būtum mano dula“, – ištaria kviesdama padėti. O pakviestosios moters širdyje atsiranda žinojimas, kad ji nori tai padaryti. „Rūpinsiuosi tavimi, kad tu galėtum pasirūpinti savo mažyliu“, – taip galėtų apibūdinti savo veiklą moteris, prisistatanti kaip dula, padėjėja, gimties sesuo.

Apie GP. Gimdyvių padėjėjos padeda moterims pasirengti gimdymams: jos gali vesti mokymus besilaukiančioms šeimoms, praktinius užsiėmimus, pokalbių grupes. GP dalyvauja gimdyme ir palaiko moters sprendimus, tarpininkauja tarp jos ir personalo. Rūpinasi, kad gimdymas – kad ir koks jis būtų – taptų gražia, pozityvia, įkvepiančia patirtimi. GP gali tapti pagalbininke po gimdymo: padėti gaminti maistą, sutvarkyti namus, numaudyti mažylį.

Atlikta tyrimų, rodančių, kad gimdyvei gaunant nuolatinį palaikymą iš jai pažįstamos moters, gimdymai būna palankesni mamai ir vaikui: trumpesnė gimdymo trukmė, mažiau medikamentų, pozityvesnė gimdymo patirtis, daugiau žindančių mamų.

Apie organizaciją. Prieraišiosios tėvystės centro tikslas - palaikyti, plėtoti ir puoselėti prieraišiosios tėvystės teorijos principus Lietuvoje.

Apie projektą. Parama, kurią siekiame surinkti aukok.lt, gali padėti daugiau nei 20 Lietuvos moterų tapti GP Lietuvoje. Tai reiškia, kad, įgijusios reikiamas žinias, jos savo paslaugas galės pasiūlyti mažiausiai tokiam pačiam skaičiui besilaukiančių moterų. Gali būti, kad jų pagalbos paprašys daug daugiau gimdyvių ir šie gimdymai bus pozityvesni, trumpesni, palankesni mamai ir mažyliui.

Projekto tikslas - sukurti galimybę Lietuvos moterims gauti emocinę, psichologinę ir fizinę pagalbą iš specialiai tam parengtų gimdyvių padėjėjų.

Parama bus skiriama šiems projekto uždaviniams įvykdyti:
• pristatyti pasaulinę gimdyvių padėjėjų praktiką Lietuvos visuomenei ir besilaukiančioms šeimoms;
• sukurti (adaptuoti) gimdyvių padėjėjų mokymų metodiką Lietuvoje;
• organizuoti pirmuosius (pilotinius) gimdyvių padėjėjų mokymus;
• parengti gimdyvių padėjėjų veiklos standartą;
• pristatyti Lietuvos gimdyvių padėjėjų paslaugas Lietuvoje;
• užtikrinti paslaugos vykdymo ir veiklos tęstinumą.

Numatoma, kad po mokymų savo paslaugas pagal parengtą standartą Lietuvos besilaukiančioms šeimoms teikti pradės 20 gimdyvių padėjėjų; jų veikla bus pristatyta specialiai sukurtoje svetainėje.

Daugiau informacijos apie GP galima rasti: http://lt.wikipedia.org/wiki/Doula

Kita medžiaga apie GP:

http://www.ziniur.lt/lt/archyvas/2013/329/buti-mama/20011
http://www.lrt.lt/mediateka/irasas/1007274649/mes_moterys_2013-05-24_15_05
http://www.15min.lt/naujiena/ziniosgyvai/interviu/pirmoji-lietuvos-doula-gintare-balcytyte-nuo-siol-lietuves-gales-i-gimdyma-pasikviesti-ne-tik-vyra-599-279886


Projekto aprašymą Word formatu galite atsisiųsti čia.