Apie mus rašo

Prieraišioji tėvystė - investicija į senatvę

Straipsnis apie centro atsiradimą bei šiandieninę veiklą, spausdintas žurnale "Šeimininkė" 2013 12 13 - 19 Nr. 50.

Straipsnis .pdf formatu. Spragtelėję pele ant nuorodos, galėsite skaityti interneto naršyklės lange (gali šiek tiek užtrukti, kol straipsnis bus pakrautas), arba paspaudę dešinį pelės klavišą, bylą galėsite išsisaugoti savo kompiuteryje.

VšĮ Prieraišiosios tėvystės centras: 

Inga Giedraitienė: "Prieraišioji tėvystė - kurkime artimą santykį su vaiku"

Interviu su viena iš  PTC įkūrėjų ir lektorių Inga Giedraitiene, spausdintas 2013 m. žurnale "Raktas" Nr. 11.


Straipsnis .pdf formatu. Spragtelėję pele ant nuorodos, galėsite skaityti interneto naršyklės lange (gali šiek tiek užtrukti, kol straipsnis bus pakrautas), arba paspaudę dešinį pelės klavišą, bylą galėsite išsisaugoti savo kompiuteryje.

VšĮ Prieraišiosios tėvystės centras: 

Ekologiška tėvystė - darna su savimi ir pasauliu. Ozonas, 2011/4

Ekologiška tėvystė – darna su savimi ir pasauliu
Paulius Sadauskas

Žmonės visada stengiasi viską daryti teisingai. Ypač šiuolaikiniai tėvai. Šeimos planavimas vyksta nepaprastai rimtai. Procesas pradedamas bent prieš metus – išvalomi abiejų tėvų organizmai, imama sveikai maitintis, vartoti folinę rūgštį. Pastojus svarbu lankyti kursus. Laukiant vaikučio ir jam atėjus, tenka priimti daugybę sprendimų, kurie atrodo itin svarbūs: kaip laukti, kaip maitinti, kaip nešioti, kokias sauskelnes rinktis ir t. t.  Žodžiu, kartais besistengiant viską kuo geriau atlikti, galima įsivaryti kuo tikriausią stresą. O juk daug ką turėtume žinoti intuityviai. Kalbant apie ekologiją pastebima, kad visos sąvokos galiausiai susiveda. Tad ir šiuo atveju, diskutuodamos su viena iš Prieraišiosios tėvystės centro steigėjų Vitalija Pilipauskaite-Butkiene apie tai, kas yra ekologiška ir kas yra natūrali tėvystė, galiausiai sutarėme, kad bet kokie apibrėžimai tam yra per siauri.

„Naujieji“ tėvai
Senovės lietuviai moterį viso nėštumo metu ir mėnesį po vaikelio gimimo (tol, kol ji nebūdavo „įvesdinama“ į bažnyčią) laikė esančia viena koja aname pasaulyje, liaudiškai tariant – viena koja „grabe“. Gimusio kūdikio stengtasi per daug nejudinti ‒ manyta, kad jam reikia ramybės, gulėjimo lopšyje, kuris saugo nuo blogų dvasių – kontaktas su kūdikiu nebuvo laikomas kažkokia ypatinga vertybe. Kaip savo straipsnyje „Lietuviškoji nešyklių tradicija“ svarsto Audronė Daraškevičienė, „galima prielaida, kad tokia kūdikio priežiūros kultūra susiformavo siekiant išugdyti tam tikras asmens savybes – paklusnų, santūrų, kuklų, drovų, kantrų, į suaugusiųjų pokalbius nesikišantį vaiką“.

Šiuolaikiniai tėvai gyvena pagal visai kitas taisykles – nieko (gal tik senesnės kartos atstovus) nestebina sportuojanti ar į tolimas keliones vykstanti nėščioji. Pasikeitė ir supratimas, kaip geriausia prižiūrėti kūdikį. Galima sakyti, kad tėvystė yra būtent ta sritis, kurioje geriausiai tvirtinasi ekologija. Dar visai neseniai gyvenę „kaip visi“, būsimieji tėvai susirūpina savo aplinkos švara: pradedama sveikai maitintis, naudoti ekologišką kosmetiką, buities priežiūros priemones. Buvę rūkaliai tampa aršiais rūkančiųjų priešais, „šlamštamaisčio“ mėgėjai susidomi lėto maisto judėjimu, ekologiškais turgeliais. Tėvystė paskatina kardinaliai pasikeisti, persvarstyti savo vertybes, tačiau siekiant geriausio vaikui susiduriama su nemažai sunkumų. Kai kuriuos iš jų sukelia vien tik beribis troškimas viską padaryti „teisingai“.

VšĮ Prieraišiosios tėvystės centras: 

2011 m. gegužės 28 d. www.diena.lt


Tymo turguje - vystyklų diena

Tymo turguje – vystyklų dienaJauni ir šeimos pagausėjimą planuojantys tėveliai šeštadienį galėjo apsilankyti Tymo turguje. Čia galima buvo ne tik keistis vystyklais, bet ir įsigyti ekologiškų prekių mažyliams.

Lankytojų dėmesį traukė ant prekystalių išdėliotos daugkartinės sauskelnės iš bambuko, ekologiškos medvilnės, vilnos. Apie 20 prekeivių, dalis kurių plėtoja vis labiau populiarėjanti šeimos verslą, siūlė čia pat pamokėti uždėti sauskelnes ant manekeno – meškiuko.

VšĮ Prieraišiosios tėvystės centras: 

2011 m. gegužė. Pokalbis www.alfa.lt

Mylėti ir rūpintis vaikais: ką tai reiškia?
Vaikas (EKO redakcijos nuotr.)


Darnios plėtros koncepcijos taikymas šeimoje kai kam gali atrodyti kontroversiška idėja, tačiau prieraišiosios tėvystės puoselėtojų dėka ji tampa realybe ir Lietuvoje.

Aplinkos tausojimas, senų, patikrintų metodų taikymas šiuolaikinėmis sąlygomis, ekonominė nauda ir daugelis kitų dalykų telpa prieraišiosios tėvystės sąvokoje.
Tačiau rūpintis vaikais atsižvelgiant į jų, o ne mūsų poreikius – gal tik mada? Į klausimus atsako aktyvistė, Prieraišiosios tėvystės centro iniciatorė ir lektorė, bet – svarbiausia – beveik trejų metukų Eleonoros Magdalenos mama Vitalija Pilipauskaitė-Butkienė.

VšĮ Prieraišiosios tėvystės centras: 

www.bernardinai.lt 2011 m. sausio 3 d.

Vitalija Pilipauskaitė-Butkienė ir Rima Kurtinaitienė. Prieraišioji tėvystė (II): šeimos ir tėvystės savivertė

 Kviečiame į antrąjį pokalbį apie prieraišiąją tėvystę, kurios idėjomis entuziastingai dalijasi dvi „Prieraišiosios tėvystės centro“ kūrėjos Vitalija Pilipauskaitė-Butkienė ir Rima Kurtinaitienė.

Jūsų iniciatyva – tikrai verta pagarbos: „užuot keikę tamsą, uždegate žvakę“. Gal galėtumėte pristatyti plačiau, kas dar be jūsų yra šio centro pradininkės bei pagrindinis variklis šio metu?

Vitalija Pilipauskaitė-Butkienė: Esame sutarę, kad mūsų pozicija yra ne dejuoti ar kovoti su „vėjo malūnais“, bet daryti tai, kas nuo mūsų priklauso, dirbti dėl to, kuo tikime ir viltis, kad laikui atėjus šios pastangos atneš rezultatų. Kai matai, kad mūsų veikla reikalinga kitiems, entuziazmo dar padaugėja.

Centro steigėjos esame keturios: Ingrida Radienė, Natūralaus šeimos planavimo mokytoja, rankdarbių meistrė. Ji ekonomistė, tačiau dabar siuva nešykles, vaikjuostes ir kitokius mielus dalykėlius, kuriuos pardavinėja internetu. Su ja bendravome dar prieš įkuriant centrą.

VšĮ Prieraišiosios tėvystės centras: 

www.bernardinai.lt 2010 m. gruodžio 29 d.

Rima Kurtinaitienė. Prieraišioji tėvystė (I): ar atsiras mūsų visuomenėje vietos motinoms su vaikais?


Vasaros pradžioje keturios jaunos mamos savo lėšomis įsteigė „Prieraišiosios tėvystės centrą“, kuris yra šiek tiek daugiau nei paprastas mamų klubas. Apie savo drąsią idėją bei aktyviai vykstančią veiklą „Bernardinai.lt“ redakcijoje pasakojo centro steigėjos. Skaitytojams siūlome pirmąją pokalbio dalį su Rima Kurtinaitiene, kuri svajoja apie „vaikams pritaikyta visuomenę“.

Artimai bendraujate su įvairiomis šeimomis – kaip galėtumėte apibūdinti dabartinę jų būklę? Kas, jūsų manymu, labiausiai apsunkina šeimų gyvenimą Lietuvoje?

Rima Kurtinaitienė: Pirmiausia noriu pabrėžti, kad mes nesistengiame dalyvauti politiniuose ar finansiniuose debatuose, nesiekiame daryti įtakos politiniu lygiu. Mūsų tikslas – dirbti su normaliomis šeimomis ir padėti joms auginti vaikus. Didžiausia problema, mūsų manymu, yra ta, kurią ne taip seniai atskleidė sociologinis tyrimas, kad tėvai labai mažai laiko praleidžia su vaikais.

Matome, ši situacija prasideda dar nėštumo metu ar vaikeliui tik gimus. Pagrindinės krypties vaikų auklėjimo literatūra rašo, kad vaikas kuo anksčiau turi išmokti būti savarankiškas, kuo anksčiau išmokti mažiau trukdyti tėvams. Turėtų valgyti tam tikru periodiškumu – ir ne dažniau, išmokti miegoti vienas savo lovytėje, atsibudęs turėtų išmokti pažaisti pats su savimi, tai yra būti vienas ir netrukdyti tėvams gyventi savo gyvenimo.

VšĮ Prieraišiosios tėvystės centras: 

Puslapiai

Subscribe to Apie mus rašo